Shpërthen murtaja e derrit në Japoni për herë të parë në 31 vjet

Për herë të parë që nga viti 1992, autoritetet japoneze kanë zbuluar murtajën e derrave në territorin e ishullit të madh Kyushu në jugperëndim të vendit.

Një shpërthim infeksioni u zbulua në prefekturën e Sagës që ndodhet në ishull. Në këtë drejtim, rreth 10,000 kafshë do të theren në fermën lokale.

Kryesia e prefekturës nisi të hetojë shkaqet e shpërthimit të murtajës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts