Takimi emocional i vajzës palestineze me nënën e saj 10 vjet pas arrestimit. Rreth 350 fëmijë nga Palestina në burgjet izraelite. Detaje nga marrëveshja

takimi emocional i vajzes palestineze me nenen e saj 10 vjet pas arrestimit rreth 350 femije nga palestina ne burgjet izraelite detaje nga marreveshja

Midis të burgosurve palestinezë të liruar nga burgjet izraelite është edhe një vajzë 26-vjeçare, aktiviste palestineze e burgosur kur ajo ishte 16-vjeçare. CNN ka publikuar një video nga momenti i ribashkimit emocional me nënën e saj pas 10 vitesh.

Gati shtatë javë pas luftës, Izraeli dhe Hamasi kanë rënë dakord për një marrëveshje që do të bëjë të mundur kthimin e 150 të burgosurve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite në këmbim të lirimit të të paktën 50 grave dhe fëmijëve të mbajtur në Gaza, gjatë një pauze katër-ditore. në luftime, duke sjellë shpresë për shumë familje. Fillimisht pritej të liroheshin pengjet e parë që të enjten, por Këshilli i Sigurisë Kombëtar të Izraelit tha atë ditë që asnjë peng nuk do të lirohej para të premtes. (VIDEO)

Të burgosurit palestinezë në fjalë janë gra dhe fëmijë, tha Hamasi të mërkurën, duke shtuar se marrëveshja përfshin gjithashtu hyrjen e qindra kamionëve që transportonin ndihma, furnizime mjekësore dhe karburant në të gjitha pjesët e territorit të rrethuar. Qeveria izraelite publikoi të mërkurën një listë me 300 të burgosur palestinezë për lirim të mundshëm, pasi Izraeli po ofron një fazë të dytë të mundshme shkëmbimesh.

Lista përfshin moshat e të burgosurve dhe akuzat për të cilat ata mbahen- gjuajtja e gurëve dhe “dëmtimi i sigurisë rajonale” janë ndër më të zakonshmet. Të tjerët renditen si të arrestuar për mbështetje të organizatave të paligjshme terroriste, akuza për armë të paligjshme, nxitje dhe të paktën dy akuza për tentativë vrasjeje. Disa nga njerëzit janë të listuar si anëtarë të Hamasit dhe grupeve të tjera militante islamike, por shumë prej të burgosurve nuk janë të listuar si anëtarë të ndonjë organizate.

Shumica e të burgosurve palestinezë të listuar si të kualifikuar për lirim janë adoleshentë meshkuj të moshës 16 deri në 18 vjeç – fëmijë sipas përkufizimit të Kombeve të Bashkuara – megjithëse një pjesë e vogël janë deri në 14 vjeç. Rreth 33 janë gra, sipas një numërimi të CNN.

NOTAT E DASHURISË NËPËR VALË

Një stacion radiofonik në qytetin Ramallah të Bregut Perëndimor ka qenë për 20 vjet një mënyrë për familjet palestineze që të përpiqen të mbajnë një lidhje me të afërmit në paraburgim. Telefonuesit i dërgojnë shënime zanore prezantuesit të radios Murad Abu Al Saba, të cilat ai më pas i transmeton në Radio Ajyal. “Si je, hallë Hannadi? Të dua,” dëgjohet duke thënë një vajzë e re në një notë zanore të transmetuar në valët e radios nga telefoni i Al Saba. “Kur do të dilni nga burgu? pyet vajza. Tezja e vajzës së re është një aktiviste palestineze, e cila u arrestua nga autoritetet izraelite – së bashku me mijëra të tjerë – pas sulmeve vdekjeprurëse të Hamasit më 7 tetor. “Ne kemi tre linja telefonike këtu për të marrë mesazhe nga familjet e të burgosurve,” tha Al Saba, prezantuesja për CNN, duke shtuar se për shkak të volumit të telefonatave, disa nga mesazhet nuk i transmetonin dot. “Na dërgoni një shënim zanor përmes WhatsApp”, ka zgjedhur radioja një formë alternative. Familjet nuk kanë si ta dinë nëse të burgosurit arrijnë të dëgjojnë mesazhet e tyre, por kjo nuk i pengon ata t’i dërgojnë ato.

NJË FAMILJE NË PRITJE

Një familje tjetër – e nderuar nga shumë palestinezë, por e konsideruar si një kërcënim nga shteti i Izraelit – gjithashtu pret kthimin e të dashurve të saj. Duke folur për CNN në shtëpinë e saj në Ramallah, Iman Barghouti lutet për lirimin e bashkëshortit të saj Nael dhe kunatës Hannan. Hanan dhe një nga djemtë e saj u arrestuan përpara se Hamasi të sulmonte Izraelin më 7 tetor, dhe tre djem të tjerë u arrestuan pas 7 tetorit. Ata mbahen nën paraburgim administrativ, që do të thotë se po mbahen pa i ditur akuzat kundër tyre dhe pa një vazhdimësi procesi ligjor. Iman tha se as ajo dhe as Hanan nuk ishin të përfshirë në politikën e kësaj lufte, por ata i vuajnë pasojat e saj.

Tani gjyshe, Hanan është në listën izraelite të atyre që kanë të drejtë të kthehen në shtëpi sipas marrëveshjes së pengjeve. Djemtë e saj mbeten në burg. “Ata (nipërit e Hananit) po presin të shohin gjyshen e tyre”, tha Iman për CNN. “Ajo ka një marrëdhënie të bukur me ta, i do të gjithë”.

Mes optimizmit të Imanit për lirimin e mundshëm të Hannanit, ajo ka filluar të shpresojë që bashkëshorti i saj, Nael el Barghouti – i burgosuri politik palestinez më jetëgjatë – gjithashtu mund të lirohet në një shkëmbim, megjithëse ai nuk është në mesin e 300 të burgosurve të listuar nga Izraeli. Njoftimi i marrëveshjes midis Hamasit dhe Izraelit ishte një “ditë e lumtur për ne”, tha Iman.

Nael ka hyrë dhe dalë nga burgu që kur u arrestua për herë të parë 44 vjet më parë, në 1978, për përfshirje në sulme kundër ushtrisë izraelite. Ai u lirua në marrëveshjen Izrael-Hamas të vitit 2011, ku 1,100 palestinezë u shkëmbyen me një ushtar izraelit të mbajtur nga Hamasi për pesë vjet, Gilad Shalit. Nael u ri-arrestua nga forcat izraelite në vitin 2014 për “anëtarësimin në Hamas”, sipas mediave izraelite, dhe që atëherë ka vuajtur një dënim të përjetshëm.

RRITJE E ARRESTIMEVE

Rreth 8,300 të burgosur palestinezë mbahen aktualisht në burgjet izraelite, tha Qadura Fares, kreu i Komisionit Palestinez për Çështjet e të Burgosurve dhe Ish-të Burgosurve. Më shumë se 3,000 prej tyre po mbahen në atë që Izraeli e quan “arrest administrativ”, tha Fares për CNN, duke shtuar se kjo do të thotë se ata po mbahen pa i ditur akuzat kundër tyre dhe pa një proces të rregullt ligjor. Shumica e të burgosurve janë burra, tha Fares, duke shtuar se janë gjithashtu rreth 85 gra dhe 350 fëmijë në paraburgim. Izraeli ka shtuar arrestimet e tij që nga sulmet e Hamasit më 7 tetor. Deri në 2070 arrestime u dokumentuan në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe në Jerusalem vetëm në atë muaj, sipas Shoqërisë Palestineze të Burgosurve, një organizatë joqeveritare e dedikuar për të adresuar shqetësimet e të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite. Kjo shifër përfshin 145 fëmijë dhe 55 gra.

Kryeministri i Autoritetit Palestinez Mohammad Shtayyeh pretendoi për Reuters javën e kaluar se Izraeli kishte shtuar arrestimet përpara një marrëveshjeje pengjesh. “Izraeli po përgatitet për një shkëmbim të burgosurish dhe ata po arrestojnë sa më shumë njerëz që të munden thjesht sepse po përgatiten për një marrëveshje të tillë,” tha Shtayyeh. Përparimi diplomatik i kësaj jave ofron një fije shprese për familjet e të burgosurve palestinezë, si dhe ato të pengjeve izraelite.

Sipas të dhënave të fundit nga ushtria izraelite, Hamasi mban 236 pengje në Gaza, duke përfshirë shtetas të huaj nga 26 vende. Rrëmbimet ndodhën më 7 tetor, kur militantët e Hamasit filluan sulmin e tyre brutal ndaj Izraelit, duke vrarë të paktën 1200 njerëz. Katër pengje janë liruar deri më tani – dy gra amerikane dhe dy gra izraelite. Një ushtar izraelit i cili u rrëmbye nga Hamasi u shpëtua nga forcat izraelite, tha Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

Ndërsa faza e parë e marrëveshjes do të përfshinte lirimin e 150 të burgosurve në katër faza gjatë katër ditëve, tha Sekretariati i Kabinetit izraelit, më shumë palestinezë potencialisht mund të lirohen nga lista e 300 të burgosurve, në këmbim të dorëzimit të të paktën 10 të rrëmbyerve izraelitë çdo ditë tek forcat izraelite të sigurisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts