Bolivia regjistron vdekjen e dytë nga lija e majmunit

Bolivia raportoi vdekjen e saj të dytë nga lija e majmunit që kur rasti i parë u zbulua më 1 gusht, tha një drejtor spitali në qytetin lindor të Santa Cruz.

“Me keqardhje kemi një vdekje të dytë për shkak të komplikimeve nga lija e majmunëve … me të njëjtat komponentë që përbëhen nga sëmundja e bazuar në imunitet dhe shumë lezione të rënda,” u tha gazetarëve Marcelo Cuellar, drejtor i spitalit publik San Juan de Dios.

Pacienti, i cili u shtrua në spital më 10 tetor, kishte mbi 270 lezione të lëkurës, përveç simptomave të patologjive të tjera, si një gjendje e rëndë imunologjike, tha Cuellar.

Gjendja klinike e pacientit u përkeqësua për shkak të lezioneve të lëkurës, të cilat shkaktuan dështime të shumta të organeve me mangësi renale, hepatike dhe respiratore, duke rezultuar në vdekjen e tij, tha Cuellar.

Më 7 tetor, shërbimi shëndetësor i departamentit të Santa Cruz raportoi vdekjen e parë nga lija e majmunëve në Bolivi në të njëjtin spital.

Deri më sot, vendi i Amerikës së Jugut ka regjistruar 237 raste, përfshirë 81 aktive, sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Sportit.

Muajin e kaluar, Ministri i Shëndetësisë dhe Sporteve Jeyson Auza tha se përhapja e sëmundjes ishte nën kontroll, me një plan mbarëkombëtar që përfshinte parandalimin, kontrollin dhe zbutjen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts