Britania, sanksione ndaj 5 bankave dhe 3 rusëve

14:11 22/02/2022

Boris Johnson njoftoi këtë të martë sanksione kundër 5 bankave ruse: Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank dhe Black Sea Bank.

Kryeministri britanik sanksionoi po ashtu pasurinë e 3 individëve: Gennady Timchenko, Boris Rotenberg dhe Igor Rotenberg.

“Çdo aset qĂ« ata kanĂ« nĂ« Britani do tĂ« ngrijĂ«, individĂ«t e prekur do tĂ« ndalohen qĂ« tĂ« udhĂ«tojnĂ« kĂ«tu dhe ne do tĂ« ndalojmĂ« çdo individ britanik, apo subjekt qĂ« tĂ« kenĂ« ndĂ«rveprime me ta”, tha Johnson.

Johnson theksoi se kjo Ă«shtĂ« vetĂ«m faza e para e asaj qĂ« vendi i tij Ă«shtĂ« i pĂ«rgatitur pĂ«r tĂ« bĂ«rĂ« dhe se Britania ka sanksione tĂ« tjera nĂ« gatishmĂ«ri pĂ«r t’i vendosur RusisĂ«.

Pavarësisht sanksioneve, Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar do të vijojë të kërkojë një zgjidhje diplomatike deri në momentin e fundit, por duhet të përballet me mundësinë se Presidenti Putin është i përgatitur për të bërë para.

Kryeministri britanik tha po ashtu se i kishte dhënë mbështetjen e plotë presidentit ukrainas Zelensky./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *