Emiri i Katarit takohet me Blinken, bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Emiri i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës gjatë bisedimeve në Doha me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken.

Diskutimet midis dy palëve kanë trajtuar marrëdhëniet strategjike midis Dohas dhe Uashingtonit dhe zhvillimet në Gaza dhe territoret palestineze, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve e Katarit, QNA.

Tamim nënvizoi rëndësinë e “përpjekjeve të bashkërenduara rajonale dhe globale për të arritur një armëpushim të menjëhershëm, për të mbrojtur civilët dhe për të ofruar ndihmë adekuate dhe të qëndrueshme humanitare në të gjitha zonat e Rripit të Gazës”.

Blinken, nga ana e tij, shprehu vlerësimin e SHBA për përpjekjet e emirit të Katarit për të arritur një marrëveshje për shkëmbimin e pengjeve në Gaza, tha QNA.

Kryediplomati i SHBA-së filloi një turne rajonal të hënën në përpjekjet e fundit diplomatike për të nxitur një armëpushim në Gaza dhe një marrëveshje shkëmbimi pengjesh midis Hamasit dhe Izraelit.

Ai vizitoi Arabinë Saudite dhe Egjiptin dhe gjithashtu është planifikuar të vizitojë Izraelin dhe Bregun Perëndimor gjatë turneut.

Të paktën 27.585 palestinezë janë vrarë dhe 66.978 të tjerë janë plagosur në një ofensivë të nisur nga Izraeli pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor, për të cilin Tel Aviv thotë se vrau afro 1.200 njerëz. Më shumë se 130 izraelitë mbeten në robërinë e Hamasit.

Rreth 85% e banorëve të Gazës janë zhvendosur nga sulmi izraelit, ndërsa të gjithë janë të pasigurt ushqimor, sipas OKB-së. Qindra mijëra njerëz jetojnë pa strehë dhe më pak se gjysma e kamionëve me ndihma po hyjnë në territor sesa përpara fillimit të konfliktit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts