Kryeministri Shmyhal: Ukraina është e gatshme të ecë sa më shpejt në rrugën e saj drejt BE-së

Kryeministri Shmyhal: Ukraina është e gatshme të ecë sa më shpejt në rrugën e saj drejt BE-së
kryeministri shmyhal ukraina eshte e gatshme te ece sa me shpejt ne rrugen e saj drejt be se

Ukraina është e vendosur të ecë sa më shpejt në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, u shpreh kryeministri Denys Shmyhal në Facebook.

“Historia po bëhet para syve tanë. Udhëheqësit e BE-së kanë vendosur të nisin negociatat me Ukrainën për pranimin tonë në BE. Me këtë vendim, Bashkimi Evropian vlerësoi lartë edhe reformat që kemi bërë vitet e fundit dhe zbatimin nga ana jonë të të gjitha rekomandimeve të Komisionit Evropian,” vuri në dukje kryeministri.

Sipas Shmyhal, një rrugë e vështirë është përpara. “Ne qëndrojmë të bashkuar dhe të gatshëm për ta kaluar sa më shpejt. Ukraina do të jetë anëtare e BE-së,” theksoi kreu i qeverisë.

Më herët, më 14 dhjetor, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se liderët e vendeve anëtare të BE-së kishin arritur një marrëveshje për nisjen e negociatave me Ukrainën dhe Moldavinë për pranimin e vendeve në Bashkimin Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts