Mbi 47,000 hektarë fusha orizi të shkatërruara nga thatësira në Sri Lanka

Më shumë se 47,000 hektarë ara me oriz janë shkatërruar nga moti i thatë në Sri Lanka, tha Ministri i Bujqësisë Mahinda Amaraweera.

Megjithatë, kjo nuk do të çojë në një mungesë orizi në tregun vendas pasi rezervat e mjaftueshme janë të disponueshme për momentin, u tha ministri gazetarëve.

Orizi është ushqimi kryesor i vendit të Azisë Jugore dhe kultivohet në dy stinë në vit.

Ministri shtoi se mbi 503,000 hektarë (rreth 1,242,940 hektarë) janë kultivuar në sezonin aktual dhe korrja është tani në vazhdim.

Departamenti i Meteorologjisë në Sri Lanka ka parashikuar se moti i thatë do të vazhdojë deri në fund të muajit të ardhshëm, me përjashtim të disa shirave që përjetohen çdo ditë në disa pjesë të ishullit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts