Mbytet varka me emigrantë në Kanalin Anglez, 1 i vdekur dhe disa të plagosur rëndë

Një person ka vdekur dhe pesë të tjerë thuhet se janë në gjendje “të rëndë” pasi një varkë me emigrantë u mbyt në Kanalin Anglez.

Një operacion i përbashkët shpëtimi nga rojet bregdetare britanike dhe franceze ka shpëtuar 50 persona, thanë autoritetet.

Një numër njerëzish u panë duke u nxjerrë nga një varkë shpëtimi me barela në Dover. Shkalla e lëndimeve të tjera është e paqartë.

RNLI tha se një ekuipazh i varkës së shpëtimit u nis pak para orës 04:00 BST.

Prefektura Detare e Francës e Kanalit dhe Detit të Veriut tha se gjashtë persona u dërguan me helikopter në një spital në Calais, ndërsa një person u shpall i vdekur më vonë.

Zyrës së Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar i është kërkuar më shumë detaje rreth incidentit, ndërsa Sekretarja e Brendshme Suella Braverman pritet të kryesojë një takim këtë mëngjes.

Që nga 10 gushti, 15,826 njerëz kanë kaluar Kanalin me një varkë të vogël këtë vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts