“Rusia kërkoi nga Kina pajisje dhe trupa ushtarakë për të luftuar në Ukrainë”, Kina i përgjigjet SHBA: Dezinformim! Roli ynë nxitës për ruajtjen e paqes

Kina i është përgjigjur deklaratave të SHBA-së, se Rusia ka kërkuar Pekinit që ta ndihmojë me pajisje ushtarake.

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, akuzoi Uashingtonin për dezinformacion dhe se po ndikon negativisht në rolin e Kinës.

Zëdhënësi këmbënguli se Kina nuk ka bërë asgjë tjetër veçse ka luajtur një rol konstruktiv në nxitjen e paqes dhe thirrjes për negociata.

Kujtojmë se SHBA paralajmëroi Pekinin se do të përballej me pasoja të ashpra nëse mbështet Moskën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com