Ushtria ruse nuk tërhiqet, sulme me raketa drejt Kievit, 1 i vdekur, 4 të plagosur. Ukraina: Shkatërruam 20 drone të kundërshtarit

Autoritetet ukrainase raportuan të paktën një të vdekur dhe katër të plagosur në Kiev si rezultat i sulmit ajror rus.

Forcat ajrore të Ukrainës deklaruan se rrëzuan 20 dronë kamikaze ruse dhe dy raketa lundrimi në natën e tretë radhazi të sulmeve ajrore ruse që synonin, ndër të tjera, kryeqytetin e vendit, Kievin.

Një “operacion i suksesshëm i mbrojtjes kundërajrore” u krye, tha zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Yuriy Ikhnat , duke shtuar se “njëzet drone Shahed” të zbuluar u “shkatërruan”, si dhe “dy raketa lundrimi Kalibr”.
Përtej kryeqytetit ukrainas, shpërthime u dëgjuan gjatë natës në rajone të tjera të Ukrainës , duke përfshirë Mykolayiv (në jug), Khmelnytskyi (perëndim) dhe Zaporizhia (juglindje), sipas ushtrisë ukrainase.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts