Vdes Josephine, vajza aktore e komedianit Charlie Chaplin

Vdes Josephine Chaplin, vajza e komedianit legjendar Charlie Chaplin. Ajo ishte 74 vjeç. Aktorja vdiq në Paris, raportuan gazetat tregtare amerikane, duke cituar familjen e saj.

Të afërmit e saj e kishin njoftuar më parë vdekjen e tij në një njoftim funerali në gazetën franceze ”Le Figaro”.

Josephine Chaplin lindi në Santa Monica, Kaliforni në vitin 1949. Ajo ishte një nga 11 fëmijët e Charlie Chaplin (1889-1977).

Josephine ishte e njohur për rolin e saj si May në adaptimin filmik të Pasolinit të vitit 1972 me tetë tregime nga “The Canterbury Tales” të poetit anglez Geoffrey Chaucer.

Chaplin jetoi në Paris për shumë vite.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts