“Është më në formë se kurrë”/ Putin u përfol se vuan nga një sëmundje, Lukashenko: Perëndimi duhet ta heqë nga koka këtë marrëzi! Shpërbërja e BRSS, tragjedi

Presidenti rus Vladimir Putin është i shëndetshëm, i shëndoshë dhe “në formë më të mirë se kurrë”, tha aleati i tij i ngushtë, presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, në një intervistë për kanalin televiziv japonez TBS.

“Ai dhe unë nuk jemi takuar vetëm si kryetarë shtetesh, ne jemi në marrëdhënie miqësore,” tha Lukashenko në një regjistrim të intervistës së shpërndarë nga agjencia shtetërore e lajmeve BelTA. “Unë jam absolutisht i fshehtë për të gjitha detajet e tij, për aq sa është e mundur, si shtetërore ashtu edhe personale.”

Rusia përdori territorin Bjellorusi si një stacion për pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Udhëheqësit perëndimorë kanë sugjeruar se Putini bëri një llogaritje të gabuar të kushtueshme duke nisur sulmin ushtarak në Ukrainë, ku forcat ruse kanë marrë humbje të mëdha dhe përparimi i tyre ka ngecur kryesisht pavarësisht epërsisë së tyre të dukshme. Lexo më shumë

Kryeministri britanik Boris Johnson ka sugjeruar se Putini është “irracional” dhe kryeministri holandez Mark Rutte e ka përshkruar atë si “krejt paranojak”.

Por Lukashenko hodhi poshtë idenë se Putini, i cili është 69 vjeç, nuk ishte në kulmin e fuqive të tij.
“Perëndimi dhe ju, duhet ta heqin nga kokat tuaja këtë marrëzi, këtë trillim”, i tha ai intervistuesit.

“Putini është absolutisht në formë, ai është në formë më të mirë se kurrë… Ky është një person plotësisht i shëndoshë, i shëndetshëm, fizikisht i shëndetshëm – ai është një atlet.”

Lukashenko u ankua gjithashtu për shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik në 1991. Tema është ajo që Putin e ka diskutuar shpesh, jo më pak kur ai sugjeroi në fjalimet para pushtimit se Ukraina ishte një konstrukt artificial dhe një “pjesë e patjetërsueshme” e historisë dhe kulturës ruse. .

Shperberja e Bashkimit Sovjetik është një tragjedi,” tha Lukashenko. “Nëse Bashkimi Sovjetik do të kishte mbijetuar deri më sot, ne mund të kishim shmangur të gjitha llojet e konflikteve në botë…

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.