Paralajmërimi i frikshëm nga hedhja në erë e digës, 42 mijë persona në rrezik nga përmbytjet në Kiev

Rreth 42,000 njerëz janë në rrezik nga përmbytjet në të dy brigjet e lumit Dnipro pas hedhjes në erë të digës Nova Kakhovka. Autoritetet paralajmërojnë se kulmi i valës së përmbytjeve pritet sot.

The Guardian raportoi lajmin në fjalë, duke iu referuar burimeve zyrtare ukrainase.

Dje forcat e ushtrisë ruse dyshohet se hodhën në erë digën në zonën lindore të Ukrainës, duke sjellë kështu shumë zona të përmbytura.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts