Putin: NATO po përpiqet të zgjerojë kufijtë e saj gjeografikë në Azi

putin nato po perpiqet te zgjeroje kufijte e saj gjeografike ne azi

Presidenti rus Vladimir Putin tha se NATO po përpiqet të zgjerojë kufijtë e saj gjeografikë, veçanërisht në drejtim të Azisë.

“Ne shohim përpjekje nga disa vende për të zgjeruar zonën e tyre të ndikimit dhe Aleanca e Atlantikut të Veriut, çuditërisht, në kundërshtim me dokumentet e veta doktrinore, po bën përpjekje për të shkuar përtej kufijve gjeografikë të aktiviteteve të saj”, tha Putin përpara një takim me Zhang Youxia, nënkryetar i Komisionit Qendror Ushtarak të Kinës, në rajonin e Moskës.

Putin tha më tej se SHBA po i tërheq vendet e NATO-s gjithnjë e më shumë në krijimin e një “situate të tensionuar” në rajonin e Azi-Paqësorit, duke u përpjekur gjithashtu të krijojë aleanca të reja ushtarako-politike me vendet në rajon.

SHBA-ja “udhëhiqet nga interesat e veta egoiste”, tha Putin, duke shtuar se vendi i tij dhe Kina kanë reaguar ndaj synimit të Uashingtonit për të krijuar aleanca të reja në rajon në një mënyrë “të qetë dhe të ekuilibruar” duke forcuar aftësitë e tyre mbrojtëse, duke përfshirë përmes ushtrime të përbashkëta detare dhe ajrore.

Presidenti rus mohoi gjithashtu se Moska dhe Pekini po krijojnë ndonjë aleancë ushtarake “përgjatë vijave të Luftës së Ftohtë”, duke thënë se kontaktet dypalëshe midis të dy vendeve janë “konstruktive” dhe janë “një faktor serioz në stabilizimin e situatës ndërkombëtare”.

Nga ana e tij, Zhang tha se Kina shpreh respektin e saj për Rusinë në aftësinë e saj për të qëndruar kundër sanksioneve perëndimore, gjë që ai tha se “tregon se asnjë vështirësi nuk e përkul Rusinë”.

Rusia nisi luftën e saj kundër Ukrainës në shkurt të vitit 2022 për shkak të shqetësimeve që Ukraina mund t’i bashkohet aleancës së NATO-s. Që nga fillimi i luftës, Rusia në kufi me Finlandën i është bashkuar NATO-s, aplikimi i Suedisë për anëtarësim është në pritje dhe Ukraina ka bërë më shumë përpjekje për t’u bashkuar me radhët e NATO-s.

SHBA-ja ka argumentuar se forcat kineze po veprojnë në mënyrë “agresive” në Azi-Paqësorin, në zona të tilla si Deti i Kinës Jugore dhe minojnë ligjin ndërkombëtar, dhe se forcat amerikane po punojnë për të siguruar lundrim të lirë në ujërat ndërkombëtare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts