Varësia nga gazi rus, kryeministri britanik takohet sot me kancelarin gjerman

Kryeministri britanik Boris Johnson , do tĂ« zhvillojĂ« njĂ« takim me kancelarin gjerman, ku pritet tĂ« diskutojnĂ« se si tĂ« ndihmojnĂ« vendet evropiane tĂ« heqin dorĂ« nga gazi rus pas sulmit nĂ« UkrainĂ« .

Kryeministri do të presë Olaf Scholz këtë të premte, ndërsa pritet të zhvillojnë një konferencë të përbashkët.

Johnson pritet t’i ofrojĂ« ndihmĂ« Berlinit, i cili Ă«shtĂ« ende shumĂ« i varur nga gazi rus, pĂ«r tĂ« reduktuar varĂ«sinĂ« e tij nga eksportet e energjisĂ« sĂ« MoskĂ«s, nĂ« njĂ« pĂ«rpjekje pĂ«r tĂ« ndĂ«shkuar makinĂ«n luftarake tĂ« fondeve tĂ« Vladimir Putin.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.