Pas Kim Jong-un Moska pret zyrtarët e lartë kinezë, diskutime mbi zgjidhjen e konfliktit me Ukrainën

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe ministri i jashtëm kinez Wang Yi janë planifikuar të zhvillojnë bisedime në Moskë më 18 shtator, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova gjatë një konference.

“Më 18 shtator, ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov dhe ai kinez Wang Yi do zhvillojnë bisedime në Moskë”, tha diplomatja ruse. “Ata do të shkëmbejnë pikëpamjet mbi konfliktin e Ukrainës, si dhe për sigurimin e stabilitetit dhe sigurisë në Rajonin e Azisë Paqësorit”, tha ajo.

Zakharova shtoi se në takim ministrat do të fokusohen në një gamë të gjerë çështjesh dypalëshe, duke përfshirë komunikimin në nivelet më të larta dhe të larta.

“Ata do t’i kushtojnë vëmendje bashkëpunimit më të fortë në arenën ndërkombëtare me theks në punën e përbashkët në OKB, BRICS, SCO dhe në G20”, u shpreh ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts