Indonezi, kamioni cisternë përplaset me makinat dhe motoçikletat, 11 të vdekur

indonezi kamioni cisterne perplaset me makinat dhe motocikletat 11 te vdekur
indonezi kamioni cisterne perplaset me makinat dhe motocikletat 11 te vdekur

Një kamion cisternë nafte u përplas me disa makina dhe motoçikleta pranë kryeqytetit të Indonezisë të hënën pasi frenat e tij me sa duket nuk funksionuan, duke vrarë të paktën 11 persona dhe duke lënë të tjerë të plagosur, tha policia.

Kamioni cisternë, i operuar nga Pertamina, ndërmarrja shtetërore dhe kompania energjetike e Indonezisë, ishte duke ecur me shpejtësi jashtë kontrollit kur goditi dy makina dhe 10 motoçikleta që  ndaluan në semaforin e kuq në lagjen Cibubur në Xhakartën lindore, tha Latif Usman, policia e Xhakartës. drejtor i trafikut.

Ai tha se autoritetet po hetojnë ende shkakun e aksidentit, por një hetim paraprak tregoi se frenat nuk funksionuan gjatë kohës që kamioni ishte duke zbritur dhe iu afrua semaforit në kryqëzim.

Të paktën 11 njerëz vdiqën menjëherë dhe gjashtë të tjerë u shtruan në spital me lëndime, disa në gjendje kritike, tha Usman. Nga përplasja nuk raportohet për ndonjë shpërthim.

Policia ka marrë në pyetje drejtuesin e kamionit, i cili ka pësuar lëndime të lehta.

Pertamina tha se po bënte përpjekje për të zgjeruar trajtimin e viktimave dhe duke punuar ngushtë me autoritetet për hetimin e shkakut të aksidentit.

“Ne shprehim ndjesë dhe ngushëllime të thella për viktimat dhe familjet e tyre,” tha Eko Kristiawan, menaxheri i Pertamina në Java Perëndimore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts